Womens Masters C Single Scull Final
Race 163 Event 2 Day 4 Time 15:08 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.29 SWITZERLND 3 2:07.13(1) 4:19.59(1)
Springman
2:12.46(1)
2 2.03 AUSTRALIA 6 2:12.02(2) 4:28.19(2)
Clingeleffer-Wo 0:04.89+ 0:08.60+
2:16.17(2)
3 2.22 NEW ZEALND 4 2:13.06(3) 4:29.62(3)
Cooper 0:05.93+ 0:10.03+
2:16.56(3)
4 2.18 DRUMMOYNE 8 2:17.66(5) 4:38.12(4)
Nisbett 0:10.53+ 0:18.53+
2:20.46(5)
5 2.13 CANADA 7 2:19.28(6) 4:39.73(5)
Taylor 0:12.15+ 0:20.14+
2:20.45(4)
6 2.04 AUSTRALIA 5 2:15.52(4) 4:44.36(6)
Elliott 0:08.39+ 0:24.77+
2:28.84(8)
7 2.20 GERMANY 1 2:22.66(7) 4:46.97(7)
Borgstede 0:15.53+ 0:27.38+
2:24.31(6)
8 2.27 ROSKILDE 2 2:27.08(8) 4:52.98(8)
Ornebjerg 0:19.95+ 0:33.39+
2:25.90(7)
Womens Masters C Single Scull Semi A
1..4 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 128 Event 2 Day 4 Time 12:28 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.22 NEW ZEALND 6 2:18.61(1) 4:44.24(1)
Cooper
2:25.63(1)
2 2.03 AUSTRALIA 5 2:20.02(2) 4:52.61(2)
Clingeleffer-Wo 0:01.41+ 0:08.37+
2:32.59(3)
3 2.27 ROSKILDE 7 2:30.62(4) 4:56.65(3)
Ornebjerg 0:12.01+ 0:12.41+
2:26.03(2)
4 2.18 DRUMMOYNE 4 2:24.68(3) 4:57.28(4)
Nisbett 0:06.07+ 0:13.04+
2:32.60(4)
5 2.30 SUWBC 8 2:35.14(6) 5:11.26(5)
Bigsworth 0:16.53+ 0:27.02+
2:36.12(5)
6 2.21 HUON 3 2:33.08(5) 5:12.94(6)
Kay 0:14.47+ 0:28.70+
2:39.86(6)
7 2.19 DRUMMOYNE 2 2:55.33(7) 5:56.34(7)
Pendleton 0:36.72+ 1:12.10+
3:01.01(7)
Womens Masters C Single Scull Semi B
1..4 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 129 Event 2 Day 4 Time 12:32 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.04 AUSTRALIA 5 2:15.67(1) 4:41.81(1)
Elliott
2:26.14(4)
2 2.29 SWITZERLND 4 2:18.31(2) 4:42.90(2)
Springman 0:02.64+ 0:01.09+
2:24.59(3)
3 2.13 CANADA 3 2:20.97(3) 4:44.13(3)
Taylor 0:05.30+ 0:02.32+
2:23.16(1)
4 2.20 GERMANY 2 2:23.90(4) 4:47.79(4)
Borgstede 0:08.23+ 0:05.98+
2:23.89(2)
5 2.02 AUSTRALIA 7 2:25.38(5) 4:52.00(5)
Brisby 0:09.71+ 0:10.19+
2:26.62(5)
6 2.26 RIVERSIDE 6 2:29.81(6) 4:59.67(6)
Radloff 0:14.14+ 0:17.86+
2:29.86(6)
7 2.16 CORIO BAY 8 2:39.24(7) 5:31.65(7)
Clarke 0:23.57+ 0:49.84+
2:52.41(7)
Womens Masters C Single Scull Heat 1
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 57 Event 2 Day 1 Time 07:24 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.18 DRUMMOYNE 2 2:17.49(1) 4:44.77(1)
Nisbett
2:27.28(2)
2 2.13 CANADA 7 2:18.53(2) 4:45.74(2)
Taylor 0:01.04+ 0:00.97+
2:27.21(1)
3 2.27 ROSKILDE 5 2:23.16(4) 4:50.88(3)
Ornebjerg 0:05.67+ 0:06.11+
2:27.72(3)
4 2.16 CORIO BAY 6 2:20.77(3) 4:53.16(4)
Clarke 0:03.28+ 0:08.39+
2:32.39(4)
5 2.06 AUSTRALIA 4 2:28.30(5) 5:05.58(5)
Lewis 0:10.81+ 0:20.81+
2:37.28(6)
6 2.23 RENMARK 8 2:31.66(6) 5:08.14(6)
Heuzenroeder 0:14.17+ 0:23.37+
2:36.48(5)
7 2.05 AUSTRALIA 1 2:38.52(7) 5:16.16(7)
Frean 0:21.03+ 0:31.39+
2:37.64(7)
8 2.12 BERRI 3 2:48.01(8) 5:36.30(8)
Phillips 0:30.52+ 0:51.53+
2:48.29(8)
Womens Masters C Single Scull Heat 2
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 58 Event 2 Day 1 Time 07:28 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.29 SWITZERLND 6 2:07.37(1) 4:34.45(1)
Springman
2:27.08(1)
2 2.22 NEW ZEALND 4 2:16.17(2) 4:46.08(2)
Cooper 0:08.80+ 0:11.63+
2:29.91(2)
3 2.02 AUSTRALIA 5 2:22.77(3) 5:01.38(3)
Brisby 0:15.40+ 0:26.93+
2:38.61(3)
4 2.19 DRUMMOYNE 8 2:48.59(4) 5:48.00(4)
Pendleton 0:41.22+ 1:13.55+
2:59.41(5)
5 2.14 CARDINAL 3 2:56.71(5) 5:49.49(5)
Wilson 0:49.34+ 1:15.04+
2:52.78(4)
2.25 RIVERSIDE 2
White
Womens Masters C Single Scull Heat 3
1..2 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 59 Event 2 Day 1 Time 07:32 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.03 AUSTRALIA 2 2:32.34(1) 5:15.83(1)
Clingeleffer-Wo
2:43.49(1)
2 2.26 RIVERSIDE 3 2:41.10(2) 5:27.21(2)
Radloff 0:08.76+ 0:11.38+
2:46.11(2)
2.24 RIGA 1
Lapina
2.28 SANDY BAY 4
Kaimatsoglu
Womens Masters C Single Scull Heat 4
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 60 Event 2 Day 1 Time 07:36 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 2.04 AUSTRALIA 4 2:13.47(1) 4:44.88(1)
Elliott
2:31.41(1)
2 2.21 HUON 6 2:16.38(2) 4:49.22(2)
Kay 0:02.91+ 0:04.34+
2:32.84(4)
3 2.20 GERMANY 2 2:24.74(3) 4:57.28(3)
Borgstede 0:11.27+ 0:12.40+
2:32.54(3)
4 2.30 SUWBC 7 2:27.02(4) 4:59.06(4)
Bigsworth 0:13.55+ 0:14.18+
2:32.04(2)
2.01 ADELAIDE 1
Knight
2.07 AUSTRALIA 3
Marzulli
2.09 AUSTRALIA 5
Tilse