Mens Masters F Single Scull Final
Race 446 Event 19 Day 3 Time 18:16 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.04 AUSTRALIA 5 2:00.06(1) 4:03.92(1)
Xouris
2:03.86(2)
2 19.08 CANBERRA 4 2:03.93(2) 4:15.03(2)
Simson 0:03.87+ 0:11.11+
2:11.10(6)
3 19.10 DYNAMO 3 2:09.91(3) 4:17.74(3)
Dubrovski 0:09.85+ 0:13.82+
2:07.83(3)
4 19.15 LITHUANIA 6 2:14.98(4) 4:18.82(4)
Nutautas 0:14.92+ 0:14.90+
2:03.84(1)
5 19.21 NTH ESK 7 2:16.77(5) 4:28.47(5)
Marshall 0:16.71+ 0:24.55+
2:11.70(7)
6 19.03 AUSTRALIA 1 2:19.38(6) 4:29.61(6)
Turnock 0:19.32+ 0:25.69+
2:10.23(5)
7 19.25 TAMAR RC 2 2:22.85(7) 4:32.03(7)
Kitto 0:22.79+ 0:28.11+
2:09.18(4)
8 19.11 ENDEAVOUR 8 2:23.75(8) 4:45.55(8)
Hodgson 0:23.69+ 0:41.63+
2:21.80(8)
Mens Masters F Single Scull Semi A
1..4 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 413 Event 19 Day 3 Time 15:40 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.08 CANBERRA 3 2:02.82(1) 4:15.53(1)
Simson
2:12.71(1)
2 19.15 LITHUANIA 4 2:04.91(2) 4:18.70(2)
Nutautas 0:02.09+ 0:03.17+
2:13.79(3)
3 19.25 TAMAR RC 5 2:11.03(3) 4:24.61(3)
Kitto 0:08.21+ 0:09.08+
2:13.58(2)
4 19.11 ENDEAVOUR 7 2:13.18(4) 4:36.30(4)
Hodgson 0:10.36+ 0:20.77+
2:23.12(5)
5 19.27 UTLBC 6 2:16.57(5) 4:40.82(5)
O'May 0:13.75+ 0:25.29+
2:24.25(6)
6 19.23 ST GEORGE 2 2:21.00(6) 4:41.62(6)
Thornburn 0:18.18+ 0:26.09+
2:20.62(4)
7 19.16 MANNING 1 2:22.70(7) 4:49.79(7)
Beeton 0:19.88+ 0:34.26+
2:27.09(7)
19.32 Corio 8
Brussell
Mens Masters F Single Scull Semi B
1..4 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 414 Event 19 Day 3 Time 15:44 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.04 AUSTRALIA 5 2:03.39(1) 4:12.17(1)
Xouris
2:08.78(1)
2 19.10 DYNAMO 2 2:08.14(2) 4:20.84(2)
Dubrovski 0:04.75+ 0:08.67+
2:12.70(2)
3 19.21 NTH ESK 7 2:08.73(3) 4:22.78(3)
Marshall 0:05.34+ 0:10.61+
2:14.05(4)
4 19.03 AUSTRALIA 3 2:14.26(5) 4:27.95(4)
Turnock 0:10.87+ 0:15.78+
2:13.69(3)
5 19.26 ULVERSTONE 4 2:16.66(6) 4:33.48(5)
Knowles 0:13.27+ 0:21.31+
2:16.82(5)
6 19.12 INNISFAIL 6 2:13.53(4) 4:37.90(6)
Boyd 0:10.14+ 0:25.73+
2:24.37(7)
7 19.28 WEST END 8 2:24.41(7) 4:46.18(7)
Caulton 0:21.02+ 0:34.01+
2:21.77(6)
8 19.29 WEST END 1 2:41.69(8) 5:15.37(8)
Lange 0:38.30+ 1:03.20+
2:33.68(8)
Mens Masters F Single Scull Heat 1
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 358 Event 19 Day 3 Time 11:44 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.15 LITHUANIA 1 2:07.12(1) 4:21.67(1)
Nutautas
2:14.55(1)
2 19.03 AUSTRALIA 6 2:19.14(3) 4:37.13(2)
Turnock 0:12.02+ 0:15.46+
2:17.99(3)
3 19.11 ENDEAVOUR 4 2:16.23(2) 4:37.52(3)
Hodgson 0:09.11+ 0:15.85+
2:21.29(5)
4 19.28 WEST END 7 2:23.71(5) 4:41.18(4)
Caulton 0:16.59+ 0:19.51+
2:17.47(2)
5 19.19 NEW ZEALND 3 2:23.29(4) 4:41.52(5)
Kemp 0:16.17+ 0:19.85+
2:18.23(4)
19.14 LITHUANIA 5
Keserauskas
Mens Masters F Single Scull Heat 2
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 359 Event 19 Day 3 Time 11:48 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.26 ULVERSTONE 6 2:20.26(2) 4:38.40(1)
Knowles 0:01.36+
2:18.14(3)
2 19.27 UTLBC 1 2:23.37(4) 4:40.39(2)
O'May 0:04.47+ 0:01.99+
2:17.02(2)
3 19.21 NTH ESK 7 2:25.32(5) 4:41.89(3)
Marshall 0:06.42+ 0:03.49+
2:16.57(1)
4 19.16 MANNING 5 2:22.68(3) 4:44.39(4)
Beeton 0:03.78+ 0:05.99+
2:21.71(4)
5 19.22 OTAGO 4 2:18.90(1) 4:46.62(5)
Letts 0:08.22+
2:27.72(5)
19.20 NEW ZEALND 8
Vincent
Mens Masters F Single Scull Heat 3
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 360 Event 19 Day 3 Time 11:52 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.25 TAMAR RC 5 2:15.73(2) 4:31.18(1)
Kitto 0:01.06+
2:15.45(1)
2 19.12 INNISFAIL 2 2:14.67(1) 4:41.37(2)
Boyd 0:10.19+
2:26.70(3)
3 19.23 ST GEORGE 3 2:20.44(3) 4:45.83(3)
Thornburn 0:05.77+ 0:14.65+
2:25.39(2)
4 19.29 WEST END 1 2:51.16(4) 5:27.11(4)
Lange 0:36.49+ 0:55.93+
2:35.95(4)
19.18 MOSMAN 4
Farrell
19.30 OTAGO 7
TBA [3-1
19.02 AUSTRALIA 8
Ellercamp
Mens Masters F Single Scull Heat 4
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 361 Event 19 Day 3 Time 11:56 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 19.04 AUSTRALIA 2 2:07.66(1) 4:21.96(1)
Xouris
2:14.30(2)
2 19.08 CANBERRA 6 2:15.93(2) 4:31.56(2)
Simson 0:08.27+ 0:09.60+
2:15.63(3)
3 19.10 DYNAMO 4 2:16.84(3) 4:34.11(3)
Dubrovski 0:09.18+ 0:12.15+
2:17.27(4)
4 19.32 Corio 5 2:47.91(4) 4:37.00(4)
Brussell 0:40.25+ 0:15.04+
1:49.09(1)
5 19.24 ST GEORGE 1 2:51.84(5) 5:40.00(5)
Boerma 0:44.18+ 1:18.04+
2:48.16(5)
19.06 BANKS 3
McKay