Mens Masters D Single Scull Final
Race 283 Event 18 Day 2 Time 16:36 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.64 VICTORIA C 5 1:57.99(1) 4:00.18(1)
Cullin
2:02.19(2)
2 18.38 NEW ZEALND 7 2:02.90(2) 4:05.38(2)
Jansen 0:04.91+ 0:05.20+
2:02.48(4)
3 18.21 CARRUM 8 2:05.42(3) 4:07.19(3)
Charge 0:07.43+ 0:07.01+
2:01.77(1)
4 18.24 DERWENT 2 2:05.92(4) 4:12.61(4)
Stary 0:07.93+ 0:12.43+
2:06.69(5)
5 18.56 SZCZECIN 3 2:13.09(7) 4:15.50(5)
Kowalewski 0:15.10+ 0:15.32+
2:02.41(3)
6 18.34 MOSMAN 6 2:07.65(5) 4:15.86(6)
Dolusson 0:09.66+ 0:15.68+
2:08.21(7)
7 18.02 ALBERT P/ 4 2:08.84(6) 4:21.39(7)
McCowan 0:10.85+ 0:21.21+
2:12.55(8)
8 18.07 AUSTRALIA 1 2:18.46(8) 4:26.10(8)
Marshall 0:20.47+ 0:25.92+
2:07.64(6)
Mens Masters D Single Scull Semi A
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 259 Event 18 Day 2 Time 14:28 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.02 ALBERT P/ 3 2:17.67(2) 4:25.37(1)
McCowan 0:01.63+
2:07.70(1)
2 18.21 CARRUM 5 2:16.04(1) 4:26.33(2)
Charge 0:00.96+
2:10.29(4)
3 18.29 HUON 6 2:19.44(3) 4:28.87(3)
Shield 0:03.40+ 0:03.50+
2:09.43(2)
4 18.66 WENDOUREE/ 4 2:21.37(4) 4:33.95(4)
Sarah 0:05.33+ 0:08.58+
2:12.58(5)
5 18.68 WILLAMETTE 2 2:34.85(5) 4:45.09(5)
Byrd 0:18.81+ 0:19.72+
2:10.24(3)
6 18.28 HONG KONG 1 2:35.83(6) 5:04.23(6)
Duthie 0:19.79+ 0:38.86+
2:28.40(7)
7 18.70 VANCOUVER 7 2:48.53(7) 5:14.22(7)
Sobo [25- 0:32.49+ 0:48.85+
2:25.69(6)
Mens Masters D Single Scull Semi B
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 260 Event 18 Day 2 Time 14:32 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.64 VICTORIA C 5 2:06.77(1) 4:14.95(1)
Cullin
2:08.18(2)
2 18.24 DERWENT 3 2:15.97(2) 4:27.78(2)
Stary 0:09.20+ 0:12.83+
2:11.81(6)
3 18.27 GERMANY 2 2:24.44(5) 4:30.83(3)
Pawlowsky 0:17.67+ 0:15.88+
2:06.39(1)
4 18.06 AUSTRALIA 4 2:21.48(3) 4:31.80(4)
Haslam 0:14.71+ 0:16.85+
2:10.32(3)
5 18.57 SWAN RIVER 6 2:22.97(4) 4:34.47(5)
Boardman 0:16.20+ 0:19.52+
2:11.50(4)
6 18.59 SYDNEY UNI 7 2:29.02(6) 4:43.43(6)
Rudder 0:22.25+ 0:28.48+
2:14.41(7)
7 18.48 RIVERSIDE 1 2:36.35(7) 4:48.04(7)
Skipper 0:29.58+ 0:33.09+
2:11.69(5)
Mens Masters D Single Scull Semi C
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 261 Event 18 Day 2 Time 14:36 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.56 SZCZECIN 4 2:15.28(3) 4:17.45(1)
Kowalewski 0:05.11+
2:02.17(1)
2 18.38 NEW ZEALND 6 2:10.17(1) 4:19.41(2)
Jansen 0:01.96+
2:09.24(3)
3 18.58 SYDNEY 3 2:13.07(2) 4:28.13(3)
Ambler 0:02.90+ 0:10.68+
2:15.06(4)
4 18.20 CALIFORNIA 5 2:19.62(5) 4:28.51(4)
Whelan 0:09.45+ 0:11.06+
2:08.89(2)
5 18.44 POWER HOUS 2 2:17.93(4) 4:42.29(5)
Budge 0:07.76+ 0:24.84+
2:24.36(5)
6 18.69 HONG KONG 7 2:25.60(6) 4:57.07(6)
Booth [6-2 0:15.43+ 0:39.62+
2:31.47(6)
7 18.10 AUSTRALIA 1 3:02.36(7) 6:03.60(7)
Othams 0:52.19+ 1:46.15+
3:01.24(7)
Mens Masters D Single Scull Semi D
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 262 Event 18 Day 2 Time 14:40 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.34 MOSMAN 5 2:08.36(1) 4:22.33(1)
Dolusson
2:13.97(2)
2 18.07 AUSTRALIA 7 2:15.08(3) 4:23.52(2)
Marshall 0:06.72+ 0:01.19+
2:08.44(1)
3 18.32 MUBC 4 2:10.26(2) 4:24.71(3)
Boynton 0:01.90+ 0:02.38+
2:14.45(3)
4 18.52 ROSKILDE 3 2:22.38(4) 4:44.05(4)
Kleis 0:14.02+ 0:21.72+
2:21.67(5)
5 18.08 AUSTRALIA 2 2:23.85(5) 4:45.54(5)
McDougall 0:15.49+ 0:23.21+
2:21.69(6)
6 18.25 DRAGONS 6 2:27.98(6) 4:47.96(6)
Hendry 0:19.62+ 0:25.63+
2:19.98(4)
Mens Masters D Single Scull Heat 1
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 216 Event 18 Day 2 Time 11:04 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.66 WENDOUREE/ 6 2:09.43(1) 4:27.99(1)
Sarah
2:18.56(3)
2 18.24 DERWENT 5 2:18.53(2) 4:33.84(2)
Stary 0:09.10+ 0:05.85+
2:15.31(1)
3 18.44 POWER HOUS 8 2:20.38(3) 4:36.22(3)
Budge 0:10.95+ 0:08.23+
2:15.84(2)
4 18.11 AUSTRALIA 2 3:14.93(4) 6:13.98(4)
Palmer 1:05.50+ 1:45.99+
2:59.05(4)
18.18 AUSTRALIA 3
Booth
18.23 DERWENT 7
Moore
Mens Masters D Single Scull Heat 2
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 217 Event 18 Day 2 Time 11:08 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.06 AUSTRALIA 6 2:13.62(2) 4:22.42(1)
Haslam 0:02.23+
2:08.80(2)
2 18.58 SYDNEY 7 2:11.39(1) 4:27.46(2)
Ambler 0:05.04+
2:16.07(3)
3 18.08 AUSTRALIA 5 2:20.54(3) 4:29.15(3)
McDougall 0:09.15+ 0:06.73+
2:08.61(1)
4 18.45 RIVERSIDE 8 2:24.32(4) 4:40.64(4)
Pennington 0:12.93+ 0:18.22+
2:16.32(4)
18.40 NTH SHORE 2
Briggs
18.04 AUSTRALIA 4
Brisby
Mens Masters D Single Scull Heat 3
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 218 Event 18 Day 2 Time 11:12 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.56 SZCZECIN 3 2:23.48(1) 4:32.94(1)
Kowalewski
2:09.46(2)
2 18.52 ROSKILDE 8 2:26.45(3) 4:35.22(2)
Kleis 0:02.97+ 0:02.28+
2:08.77(1)
3 18.70 VANCOUVER 7 2:25.54(2) 4:36.44(3)
Sobo [25- 0:02.06+ 0:03.50+
2:10.90(3)
4 18.54 SANDY BAY 2 2:36.49(4) 5:01.32(4)
Sullivan 0:13.01+ 0:28.38+
2:24.83(4)
5 18.50 RIVERSIDE 4 2:50.48(5) 5:23.96(5)
Furze 0:27.00+ 0:51.02+
2:33.48(5)
18.12 AUSTRALIA 1
Ring
18.63 USA 5
Robertson
Mens Masters D Single Scull Heat 4
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 219 Event 18 Day 2 Time 11:16 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.32 MUBC 3 2:09.97(1) 4:17.33(1)
Boynton
2:07.36(2)
2 18.29 HUON 8 2:12.79(2) 4:17.68(2)
Shield 0:02.82+ 0:00.35+
2:04.89(1)
3 18.59 SYDNEY UNI 6 2:14.64(3) 4:27.34(3)
Rudder 0:04.67+ 0:10.01+
2:12.70(3)
4 18.65 WEND BALLA 7 2:29.95(4) 5:00.27(4)
Boadle 0:19.98+ 0:42.94+
2:30.32(4)
18.31 MANNING 4
Nix
18.33 MELBOURNE 5
Tait
Mens Masters D Single Scull Heat 5
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 220 Event 18 Day 2 Time 11:20 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.21 CARRUM 3 2:11.65(2) 4:13.40(1)
Charge 0:00.96+
2:01.75(1)
2 18.57 SWAN RIVER 1 2:10.69(1) 4:15.09(2)
Boardman 0:01.69+
2:04.40(2)
3 18.69 HONG KONG 5 2:22.84(4) 4:30.68(3)
Booth [6-2 0:12.15+ 0:17.28+
2:07.84(3)
4 18.55 SANDY BAY 4 2:20.64(3) 4:31.18(4)
Bishop 0:09.95+ 0:17.78+
2:10.54(4)
5 18.22 CAULFIELD 8 2:31.67(6) 4:48.01(5)
Dakic 0:20.98+ 0:34.61+
2:16.34(5)
6 18.39 NTH ESK 6 2:28.56(5) 4:55.72(6)
Luck 0:17.87+ 0:42.32+
2:27.16(6)
7 18.17 AUSTRALIA 7 2:36.08(7) 5:15.05(7)
Dawson 0:25.39+ 1:01.65+
2:38.97(7)
18.03 AUSTRALIA 2
Anderson
Mens Masters D Single Scull Heat 6
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 221 Event 18 Day 2 Time 11:24 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.64 VICTORIA C 5 2:00.84(1) 4:02.40(1)
Cullin
2:01.56(2)
2 18.38 NEW ZEALND 8 2:05.57(2) 4:10.84(2)
Jansen 0:04.73+ 0:08.44+
2:05.27(4)
3 18.07 AUSTRALIA 4 2:11.00(4) 4:13.90(3)
Marshall 0:10.16+ 0:11.50+
2:02.90(3)
4 18.61 UQBC 6 2:16.32(6) 4:16.57(4)
Coulton 0:15.48+ 0:14.17+
2:00.25(1)
5 18.15 AUSTRALIA 7 2:09.99(3) 4:20.88(5)
Wilkins 0:09.15+ 0:18.48+
2:10.89(6)
6 18.51 ROSKILDE 1 2:13.30(5) 4:25.04(6)
Egholm 0:12.46+ 0:22.64+
2:11.74(7)
7 18.47 RIVERSIDE 3 2:22.56(7) 4:32.50(7)
Gebhardt 0:21.72+ 0:30.10+
2:09.94(5)
18.05 AUSTRALIA 2
Fairfax
Mens Masters D Single Scull Heat 7
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 222 Event 18 Day 2 Time 11:28 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.20 CALIFORNIA 2 3:14.77(5) 4:27.29(1)
Whelan 0:54.22+
1:12.52(1)
2 18.25 DRAGONS 3 2:20.55(1) 4:39.62(2)
Hendry 0:12.33+
2:19.07(2)
3 18.28 HONG KONG 8 2:22.49(2) 4:50.21(3)
Duthie 0:01.94+ 0:22.92+
2:27.72(3)
4 18.71 AUSTRALIA 7 2:24.00(3) 4:57.32(4)
Berry 0:03.45+ 0:30.03+
2:33.32(4)
5 18.16 AUSTRALIA 5 2:25.00(4) 4:58.93(5)
Zammit 0:04.45+ 0:31.64+
2:33.93(5)
18.46 RIVERSIDE 1
Lovejoy
18.41 OH/TUBC 4
Johnston
Mens Masters D Single Scull Heat 8
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 223 Event 18 Day 2 Time 11:32 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.34 MOSMAN 6 2:07.42(1) 4:19.09(1)
Dolusson
2:11.67(3)
2 18.68 WILLAMETTE 4 2:18.35(4) 4:22.50(2)
Byrd 0:10.93+ 0:03.41+
2:04.15(1)
3 18.48 RIVERSIDE 5 2:16.36(3) 4:24.05(3)
Skipper 0:08.94+ 0:04.96+
2:07.69(2)
4 18.01 ADELAIDE 1 2:13.71(2) 4:26.31(4)
Eichler 0:06.29+ 0:07.22+
2:12.60(4)
5 18.49 RIVERSIDE 3 2:37.90(5) 5:00.76(5)
Erskine 0:30.48+ 0:41.67+
2:22.86(5)
18.67 WEST AUST 2
Hawkins
18.30 MANNING 7
Reddel
Mens Masters D Single Scull Heat 9
1..3 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 224 Event 18 Day 2 Time 11:36 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 18.02 ALBERT P/ 4 2:21.84(1) 4:45.24(1)
McCowan
2:23.40(2)
2 18.27 GERMANY 3 2:25.97(2) 4:48.25(2)
Pawlowsky 0:04.13+ 0:03.01+
2:22.28(1)
3 18.10 AUSTRALIA 2 2:49.83(3) 5:40.90(3)
Othams 0:27.99+ 0:55.66+
2:51.07(3)
18.19 BALLARAT C 1
Lyle
18.09 AUSTRALIA 6
Novich
18.26 DRUMMOYNE 7
Kovacic