Mens Masters A Single Scull Final
Race 277 Event 12 Day 2 Time 16:12 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.54 TE ANAU 3 1:59.91(6) 3:52.11(1)
Geluk 0:05.32+
1:52.20(1)
2 12.59 VANCOUVER 2 1:57.93(4) 3:52.95(2)
Lane 0:03.34+ 0:00.84+
1:55.02(2)
3 12.57 TWEED HEAD 5 1:54.59(1) 3:53.37(3)
Handley 0:01.26+
1:58.78(4)
4 12.55 TE ANAU 1 1:58.70(5) 3:54.91(4)
Lorenzi 0:04.11+ 0:02.80+
1:56.21(3)
5 12.33 BALLARAT C 6 1:56.21(3) 3:57.10(5)
Wise 0:01.62+ 0:04.99+
2:00.89(5)
6 12.20 UWABC 4 1:55.28(2) 4:01.56(6)
O'Connor-Smith 0:00.69+ 0:09.45+
2:06.28(7)
7 12.30 AUSTRALIA 7 2:04.04(7) 4:14.94(7)
Doust 0:09.45+ 0:22.83+
2:10.90(8)
8 12.61 YARRA 8 2:09.75(8) 4:15.36(8)
Case 0:15.16+ 0:23.25+
2:05.61(6)
Mens Masters A Single Scull Semi A
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 249 Event 12 Day 2 Time 13:48 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.20 UWABC 4 1:55.68(1) 3:58.46(1)
O'Connor-Smith
2:02.78(6)
2 12.61 YARRA 6 2:06.99(6) 3:59.07(2)
Case 0:11.31+ 0:00.61+
1:52.08(1)
3 12.34 BANKS 2 2:04.60(4) 3:59.65(3)
O'Ninians 0:08.92+ 0:01.19+
1:55.05(2)
4 12.17 UWABC 7 2:03.23(3) 4:03.05(4)
McLaughlin 0:07.55+ 0:04.59+
1:59.82(3)
5 12.25 AUSTRALIA 5 2:05.53(5) 4:06.28(5)
Spriggs 0:09.85+ 0:07.82+
2:00.75(4)
6 12.36 BLACK MTN 8 2:01.56(2) 4:08.02(6)
Hall 0:05.88+ 0:09.56+
2:06.46(8)
7 12.05 UWA BC 1 2:08.41(7) 4:09.87(7)
Axe 0:12.73+ 0:11.41+
2:01.46(5)
8 12.23 AUSTRALIA 3 2:11.05(8) 4:14.89(8)
Schryver 0:15.37+ 0:16.43+
2:03.84(7)
Mens Masters A Single Scull Semi B
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 250 Event 12 Day 2 Time 13:52 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.57 TWEED HEAD 4 1:57.23(1) 3:54.15(1)
Handley
1:56.92(2)
2 12.59 VANCOUVER 3 1:59.97(3) 3:55.43(2)
Lane 0:02.74+ 0:01.28+
1:55.46(1)
3 12.28 AUSTRALIA 5 1:58.50(2) 3:57.79(3)
Wills 0:01.27+ 0:03.64+
1:59.29(5)
4 12.38 CANBERRA 7 2:00.93(4) 3:59.48(4)
Graham 0:03.70+ 0:05.33+
1:58.55(4)
5 12.44 ESSENDON 6 2:02.60(5) 4:01.12(5)
Walker 0:05.37+ 0:06.97+
1:58.52(3)
6 12.63 SILDANSNAS 1 2:10.34(8) 4:09.68(6)
TBA [26- 0:13.11+ 0:15.53+
1:59.34(6)
7 12.08 AUSTRALIA 2 2:07.91(6) 4:10.73(7)
Connop 0:10.68+ 0:16.58+
2:02.82(8)
8 12.46 MACQUARIE 8 2:09.62(7) 4:11.10(8)
McGlynn 0:12.39+ 0:16.95+
2:01.48(7)
Mens Masters A Single Scull Semi C
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 251 Event 12 Day 2 Time 13:56 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.54 TE ANAU 5 2:02.66(4) 3:54.93(1)
Geluk 0:04.47+
1:52.27(1)
2 12.30 AUSTRALIA 3 1:59.32(2) 3:55.46(2)
Doust 0:01.13+ 0:00.53+
1:56.14(2)
3 12.15 AUSTRALIA 4 1:58.19(1) 3:55.98(3)
Major 0:01.05+
1:57.79(3)
4 12.09 AUSTRALIA 6 2:01.91(3) 4:07.35(4)
Robertson 0:03.72+ 0:12.42+
2:05.44(5)
5 12.27 UWABC 7 2:05.63(6) 4:07.98(5)
Throssell 0:07.44+ 0:13.05+
2:02.35(4)
6 12.32 AUSTRALIA 1 2:03.68(5) 4:14.56(6)
Hunt 0:05.49+ 0:19.63+
2:10.88(7)
7 12.37 BUNBURY 8 2:08.78(7) 4:16.33(7)
Jones 0:10.59+ 0:21.40+
2:07.55(6)
8 12.12 AUSTRALIA 2 2:17.16(8) 4:39.77(8)
Lee 0:18.97+ 0:44.84+
2:22.61(8)
Mens Masters A Single Scull Semi D
1..2 -> Final, Rest -> Eliminated
Race 252 Event 12 Day 2 Time 14:00 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.33 BALLARAT C 5 1:55.34(1) 3:50.03(1)
Wise
1:54.69(2)
2 12.55 TE ANAU 6 1:58.47(2) 3:51.48(2)
Lorenzi 0:03.13+ 0:01.45+
1:53.01(1)
3 12.19 AUSTRALIA 4 1:59.58(3) 3:55.00(3)
Myler 0:04.24+ 0:04.97+
1:55.42(3)
4 12.50 SZCZECIN 3 2:04.05(5) 4:01.67(4)
Matyjaszczyk 0:08.71+ 0:11.64+
1:57.62(4)
5 12.03 APSM 8 2:02.74(4) 4:07.05(5)
Moreton 0:07.40+ 0:17.02+
2:04.31(6)
6 12.31 AUSTRALIA 2 2:08.85(7) 4:12.25(6)
Clark 0:13.51+ 0:22.22+
2:03.40(5)
7 12.11 AUSTRALIA 7 2:07.90(6) 4:17.64(7)
Henderson 0:12.56+ 0:27.61+
2:09.74(7)
8 12.26 AUSTRALIA 1 2:25.05(8) 4:43.87(8)
Szolnoki 0:29.71+ 0:53.84+
2:18.82(8)
Mens Masters A Single Scull Heat 1
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 193 Event 12 Day 2 Time 09:32 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.20 UWABC 8 2:11.27(1) 4:11.31(1)
O'Connor-Smith
2:00.04(2)
2 12.50 SZCZECIN 5 2:15.08(3) 4:11.87(2)
Matyjaszczyk 0:03.81+ 0:00.56+
1:56.79(1)
3 12.27 UWABC 6 2:11.74(2) 4:17.69(3)
Throssell 0:00.47+ 0:06.38+
2:05.95(3)
4 12.63 SILDANSNAS 7 2:31.39(5) 4:47.53(4)
TBA [26- 0:20.12+ 0:36.22+
2:16.14(4)
5 12.06 AUSTRALIA 3 2:29.87(4) 4:50.84(5)
Barton 0:18.60+ 0:39.53+
2:20.97(5)
12.13 AUSTRALIA 2
Heys
12.53 SYDNEY 4
Connolly
Mens Masters A Single Scull Heat 2
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 194 Event 12 Day 2 Time 09:36 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.57 TWEED HEAD 6 2:02.69(1) 4:10.59(1)
Handley
2:07.90(3)
2 12.61 YARRA 1 2:07.56(3) 4:15.24(2)
Case 0:04.87+ 0:04.65+
2:07.68(1)
3 12.11 AUSTRALIA 3 2:06.56(2) 4:17.22(3)
Henderson 0:03.87+ 0:06.63+
2:10.66(4)
4 12.32 AUSTRALIA 5 2:10.39(4) 4:18.11(4)
Hunt 0:07.70+ 0:07.52+
2:07.72(2)
5 12.22 AUSTRALIA 8 2:14.47(5) 4:38.12(5)
Ryan 0:11.78+ 0:27.53+
2:23.65(5)
12.40 CORIO BAY 4
Logan
12.18 AUSTRALIA 7
Messenger
Mens Masters A Single Scull Heat 3
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 195 Event 12 Day 2 Time 09:40 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.15 AUSTRALIA 2 2:01.43(1) 4:05.95(1)
Major
2:04.52(1)
2 12.44 ESSENDON 1 2:06.88(2) 4:13.45(2)
Walker 0:05.45+ 0:07.50+
2:06.57(2)
3 12.34 BANKS 3 2:14.26(3) 4:22.29(3)
O'Ninians 0:12.83+ 0:16.34+
2:08.03(3)
4 12.26 AUSTRALIA 7 2:20.89(4) 4:41.61(4)
Szolnoki 0:19.46+ 0:35.66+
2:20.72(4)
5 12.14 AUSTRALIA 6 2:24.10(5) 4:49.38(5)
Hoffman 0:22.67+ 0:43.43+
2:25.28(5)
12.29 AUSTRALIA 4
Ciao
12.04 ARGONAUT 5
Kellam
12.07 AUSTRALIA 8
Birt
Mens Masters A Single Scull Heat 4
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 196 Event 12 Day 2 Time 09:44 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.19 AUSTRALIA 7 2:01.86(1) 4:07.18(1)
Myler
2:05.32(1)
2 12.09 AUSTRALIA 3 2:05.30(3) 4:15.52(2)
Robertson 0:03.44+ 0:08.34+
2:10.22(3)
3 12.08 AUSTRALIA 4 2:09.50(4) 4:15.92(3)
Connop 0:07.64+ 0:08.74+
2:06.42(2)
4 12.36 BLACK MTN 6 2:04.84(2) 4:19.12(4)
Hall 0:02.98+ 0:11.94+
2:14.28(5)
5 12.58 USA 5 2:13.82(5) 4:25.46(5)
Afflerbach 0:11.96+ 0:18.28+
2:11.64(4)
6 12.02 ALBERT PAR 8 2:15.95(6) 4:36.62(6)
Edwards 0:14.09+ 0:29.44+
2:20.67(6)
12.24 AUSTRALIA 2
Sizzi
Mens Masters A Single Scull Heat 5
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 197 Event 12 Day 2 Time 09:48 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.25 AUSTRALIA 2 2:05.13(1) 4:11.00(1)
Spriggs
2:05.87(1)
2 12.55 TE ANAU 7 2:06.60(2) 4:19.29(2)
Lorenzi 0:01.47+ 0:08.29+
2:12.69(3)
3 12.12 AUSTRALIA 6 2:14.27(4) 4:25.66(3)
Lee 0:09.14+ 0:14.66+
2:11.39(2)
4 12.46 MACQUARIE 8 2:12.50(3) 4:27.32(4)
McGlynn 0:07.37+ 0:16.32+
2:14.82(4)
5 12.35 BERRI 4 2:37.04(5) 5:02.44(5)
Vaughan 0:31.91+ 0:51.44+
2:25.40(5)
12.60 WEST AUST 1
Carless
12.41 ESSENDON 3
Allsop
Mens Masters A Single Scull Heat 6
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 198 Event 12 Day 2 Time 09:52 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.28 AUSTRALIA 7 2:02.17(1) 4:02.71(1)
Wills
2:00.54(1)
2 12.23 AUSTRALIA 8 2:03.36(2) 4:04.93(2)
Schryver 0:01.19+ 0:02.22+
2:01.57(4)
3 12.31 AUSTRALIA 6 2:07.11(3) 4:08.26(3)
Clark 0:04.94+ 0:05.55+
2:01.15(2)
4 12.37 BUNBURY 1 2:07.77(4) 4:09.14(4)
Jones 0:05.60+ 0:06.43+
2:01.37(3)
5 12.16 AUSTRALIA 4 2:10.45(5) 4:14.97(5)
Marshall 0:08.28+ 0:12.26+
2:04.52(5)
6 12.51 SYDNEY 3 2:20.68(6) 4:37.20(6)
Hunt 0:18.51+ 0:34.49+
2:16.52(6)
12.62 TWIZEL 2
TBA [4-20]
Mens Masters A Single Scull Heat 7
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 199 Event 12 Day 2 Time 09:56 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.54 TE ANAU 4 2:01.31(1) 4:00.46(1)
Geluk
1:59.15(2)
2 12.59 VANCOUVER 1 2:02.40(2) 4:01.11(2)
Lane 0:01.09+ 0:00.65+
1:58.71(1)
3 12.17 UWABC 8 2:04.77(3) 4:07.16(3)
McLaughlin 0:03.46+ 0:06.70+
2:02.39(3)
4 12.03 APSM 3 2:05.85(4) 4:10.00(4)
Moreton 0:04.54+ 0:09.54+
2:04.15(4)
5 12.52 SYDNEY 7 2:10.23(5) 4:14.39(5)
Fletcher 0:08.92+ 0:13.93+
2:04.16(5)
6 12.01 ALBERT PAR 2 2:11.48(7) 4:17.68(6)
Doyle 0:10.17+ 0:17.22+
2:06.20(6)
7 12.43 ESSENDON 6 2:10.85(6) 4:29.27(7)
Riddell 0:09.54+ 0:28.81+
2:18.42(8)
8 12.10 AUSTRALIA 5 2:24.02(8) 4:32.04(8)
Ferraris 0:22.71+ 0:31.58+
2:08.02(7)
Mens Masters A Single Scull Heat 8
1..4 -> Semi-Final, Rest -> Eliminated
Race 200 Event 12 Day 2 Time 10:00 Distance 1000m
Pl Crew# Crew Lane 500 1000 1500 2000
1 12.33 BALLARAT C 4 1:59.67(1) 3:59.96(1)
Wise
2:00.29(2)
2 12.30 AUSTRALIA 5 2:06.68(4) 4:02.49(2)
Doust 0:07.01+ 0:02.53+
1:55.81(1)
3 12.38 CANBERRA 1 2:03.43(2) 4:03.84(3)
Graham 0:03.76+ 0:03.88+
2:00.41(3)
4 12.05 UWA BC 8 2:04.95(3) 4:10.47(4)
Axe 0:05.28+ 0:10.51+
2:05.52(5)
5 12.47 MUBC 3 2:16.00(5) 4:21.26(5)
Ball 0:16.33+ 0:21.30+
2:05.26(4)
6 12.64 INNISFAIL 2 2:30.48(6) 4:54.76(6)
TBA [45-1 0:30.81+ 0:54.80+
2:24.28(6)
12.42 ESSENDON 6
Nugent